Bardejovské kúpele

     Prvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch pochádza z roku 1247, keď územie kúpeľov aj s ich prameňmi daroval mestu Bardejov uhorský kráľ Béla IV. V roku 1505 boli vybudované kabíny pre chorých, ktorí dochádzali z okolia. Murovaná budova, ktorá pochádza z roku 1777, má celkovo 12 izieb pre chorých. Kúpele navštívili v minulosti aj osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821), manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. V roku 1895 sa tu liečila aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. V parku je postavená aj jej socha.

     Profesor Pavel Kitaibl z Pešti je autorom prvej vedeckej analýzy o dvoch využívaných prameňoch v kúpeľoch. V tomto období, na konci 19. storočia sa využívalo už 7 prameňov. Bardejovské kyselky boli považované za najliečivejšie vody v Európe. Kyselka sa začala plniť a predávať do významných miest v Nemecku, Rakúsku a podobne. Najväčší rozkvet zaznamenali kúpele v 19.storočí, kedy sa využívalo 13. prameňov.

     V súčasnosti sú viaceré staršie budovy zrekonštruované, v kúpeľoch sa nachádza rozsiahla pešia zóna. V kúpeľoch sa okrem liečebného pobytu dá stráviť aj relaxačný. Dá sa očakávať, že v budúcnosti sa v kúpeľoch začne výstavba nových budov na rôzne účely. Bardejovské kúpele majú pred sebou bohatú budúcnosť.

     V Bardejovských kúpeľoch sa lieči celkovo 10 druhov chorôb, pričom prednedávnom pribudla špecializácia na nervové ochorenia. Liečia sa tu aj onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby pohybového ústrojenstva, choroby obličiek a močových ciest, ženské choroby a choroby z povolania. Kúpele ponúkajú liečenie týchto chorôb aj u detských pacientov, s výnimkou pohybových chorôb a chorôb z povolaní.